Hukuk Kliniği

Proje Tarihi: 2009

Projenin Amacı

Kadın tutuklu ve hükümlülere, anayasa ve temel haklar ile diğer konularda hukuki bilgiler vermek.

Uygulama Alanı   

Bakırköy Kadın Ceza ve Tutukevi Projenin İçeriği İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin “Hukuk Kliniği” adı verilen çalışması, ders verilen hedef grubu hukuki bilgi vererek güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu proje, Hukuk Fakültesi üç ve dördüncü sınıf öğrencilerinin aldığı bir derstir ve hocalarının denetiminde yürütülmektedir. Yurtdışındaki örneklerine bakıldığında özellikle ABD’de söz konusu projenin hapishane ve tutukevlerinde de başarıyla uygulandığı görülmektedir. Proje Türkiye’de ilk kez uygulanacak. Derslerin her birinin 40 – 50 dakika sürmesi ve bir sınıfla bir günde iki ders yapılması düşünülmüştür. Dersler, her biri ikişer kişiden oluşan yedi öğrenci grubu (kısaca yedi sınıfa) tarafından verilecektir. Bu bağlamda programın sekiz haftada tamamlanması planlanmaktadır.

Örnek kabilinden sunulan dersler aşağıdaki konuları kapsamaktadır ve interaktif metotlarla işlenecektir:

  1. Bölüm: Hukukta Temel Kavramlar Hukuk-Adalet Anayasa ve Temel Haklar Eşitlik Suç ve Ceza Sosyal Devlet İnsan Haklarının Korunması Mahkemeler ve Hukukçular
  2. Bölüm: Günlük Yaşamda Hukuk Kira Hukuku Aile Hukuku, Kadına Karşı Şiddet Nüfus-Veraset Tüketici Hukuku İş Hukuku Engellilik Yeşilkart, Sosyal Güvenlik

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri üç ay boyunca Üsküdar Paşakapısı Kadın Cezaevi’nde hukuk eğitimi verecek. Proje aynı zamanda hukuk öğrencilerinin sosyal sorumluluk, iletişim, topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmek hem de bir hayat tecrübesi kazanmalarına katkı sağlamak için geliştirilmiştir.

Derslere hukuki muhakeme yetisi kazandırabilmek için Hukuk, Adalet, Anayasa ve Temel Haklar, Eşitlik, Suç ve Ceza, Sosyal Devlet gibi temel kavramlarla başlanacak. Daha sonra ise cezaevinde yaşayan kadınların sıkça karşılaştıkları hukuki problemler olan konulara geçilecek. Aile Hukuku, Tüketici Hukuku, Kira Hukuku, Nüfus-Veraset, Yeşilkart, Engellilik, Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku ile ilgili dersler işlenecek. Verilen bilgilerin akılda kalıcı olması için klasik ders anlatma metodu yerine rol yapma, büyük grup tartışması, simülasyon gibi derse dahil olabilecekleri yöntemler kullanılacak.

Katılımcılar İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fak. Öğrencileri, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

* * * Proje çalışmaları, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi, Ümraniye E Tipi ve Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında sürmektedir. (Nisan 2009)