Yaşamı ve İnsan Onurunu Savunuyoruz

27 Kasım’dan itibaren Türkiye’nin birçok hapishanesinde, binlerce siyasi mahpus süresiz dönüşümlü açlık grevine girmiştir.

Açlık grevi, ilk olarak 27 Kasım 2020 tarihinde İmralı Hapishanesi’nde tutulan Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılmıştır. Bunun yanı sıra, salgın sürecinde hapishanelerin tümünde uygulanan tecridin kaldırılması, mahpuslara insan onuruna yakışır muamele yapılması da talepler arasındadır.

Açlık grevleri farklı zamanlar ve farklı hapishanelerde gerçekleşen katılımlarla halen devam etmektedir.

Öncelikle her koşulda yaşam hakkının kutsallığını savunduğumuzu, insan yaşamının bu eylem biçimleriyle sona ermesinin kabul edilemez olduğunu ve geçmişteki açlık grevi deneyimlerinden hareketle, talepler ne olursa olsun Adalet Bakanlığı diyalog kapılarını açtığında anlaşma ve uzlaşma sağlanabildiğini söylemek isteriz.

Adalet Bakanlığı’nın uzlaşı ve diyalog yollarını açmasını, özellikle salgın koşulları dikkate alınarak ölümler yaşanmadan açlık grevlerini durduracak adımları atmasını ve acilen girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz.