İnsan Hakları Başvurularımız ve Sonuçlarına Dair Bir Örnek Giresun İl İnsan Hakları Kurulu’ndan “Hak İhlali” Kararı

TCPS Basın Duyuruları 5

CİSST/TCPS olarak mahpuslara her ay yüzlerce mektup yazıyor ve yüzlerce cevap alıyoruz. Mahpuslardan aldığımız mektupların çoğu hak ihlallerine dair. Hak ihlallerine dair mektup geldiğinde Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve bu 4 kurumun yanı sıra İl İnsan Hakları Kurulu ile İl Cezaevleri İzleme Kurulu’na başvurular yapıyoruz; bu başvuruları takip ediyor, başvurular konusunda mahpusları da bilgilendiriyoruz.

Yaptığımız başvuruları anlattığımızda, “Ne gerek var, zaten sonuç çıkmıyor ki!” içeriğinde ve zaman zaman da “Sadece iş olsun diye yapılmış başvurular” karamsarlığında tepkiler alabiliyoruz.

Başvuru yaptığımız bu kurum ve kuruluşlar insan hakları ve mahpuslar ile ilgili görev ve sorumluluklara sahip. Bu kurum ve kuruluşları işlevli kılmanın, işlevsizse işlevsizliğini gözler önüne sermenin sivil toplum örgütlerinin sorumluluklarından biri olduğunu düşünüyoruz. Bu yönlü çabalarımız var ve yakında ürünlerini de görebileceksiniz.

Dün aldığımız bir yanıt ısrarlı başvurularımızın sonuç alabileceğini de gösterdi. Giresun İl İnsan Hakları Kurulu, yüzde 48 engelli, abisi ve babası da hapiste olan ve üçü ayrı ayrı hapishanelerde tutulan, kalp ve şeker hastası annesinin yol nedeniyle kendilerini ziyaret edemediği bir mahpusa ilişkin başvurumuzda “tutuklu ve hükümlü hakkı kapsamında HAK İHLALİ olduğuna oy çokluğuyla” karar verdi (Karşı oy kullananlar yani “hak ihlali yoktur” diyenler: Kurul Başkanı Vali Yardımcısı, Ak Parti Temsilcisi, Giresun Belediyesi Temsilcisi, Türk Ocakları Temsilcisi). Mahpus, belki de artık abisi ile aynı hapishaneye sevk olabilecek…

Hapishanelerdeki hak ihlallerine karşı başvurularımıza devam edeceğiz…