Hasta Mahpusların Canına Kast Ediliyor!

Hasta Mahpus Şehmus Yetek Tahliye Edilmeli, Teşhis ve Tedavide İhmali Olanlar Yargılanmalıdır

Şehmus Yetek 1997 yılından beri Türkiye hapishanelerinde tutuluyor. Yakınlarının anlatımlarına göre 3 yıldır rahatsız. 3 yıldır birçok kere revire ve hastaneye çıkmasına rağmen rahatsızlığının kanser olduğu yeni öğrenilebilmiş. Durumu ağırlaşan Şehmus Yetek ailesine haber verme gereği dahi duyulmadan Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edilmiş. Kendisini görmek için Ankara’ya giden aile üyelerinin anlatımlarına göre, Yetek artık yatalak durumda ve doktorlar “artık çok geç”, “hastalık ilerlemiş ve yapılacak bir şey kalmamış”, “bize bir ölü göndermişler” diyorlar.

3 yıldır rahatsız olduğu bilinen Şehmus Yetek’in hapishanede ölümün eşiğine getirilmiş olması ve buna rağmen hala tahliye edilmemesi kabul edilemez. Mahpusların, yargılamanın ardından dört duvar arasına kapatılmış olması, onların insan onuruna yaraşır yaşayabilme hakkını, teşhis ve tedaviye erişim hakkını ellerinden almaz, almamalıdır. Mahpuslara insan onuruna yaraşır şekilde yaşayabilecekleri ortamı sağlayamayan devlet, ilgili devlet kurumları veya kurumların yetkilileri kötü muameleden işkenceye ve hatta cana kasta kadar varan suçlar işlemiş olurlar.

Zaman geçirmeden, devlet tarafından işlenen bu suçların ve Türkiye hapishanelerinde neredeyse her gün bir mahpusun yaşamını yitirmesinin sona ermesi için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır. Bunun için öncelikle, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, ağır hasta mahpusların tahliyeleri için gerekli düzenlemeleri yapmalı; ikinci olarak ise neler yapılabileceği konusunda önerilerini almak için ilgili tüm sivil toplum örgütleriyle, herhangi bir kota koymadan bir araya gelmelidir.

Şehmus Yetek’in veya diğer ağır hasta mahpusların ölüm haberlerini almak istemiyoruz. Türkiye hapishanelerinde her gün yaşanan ölümlerin son bulmasını istiyoruz.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)

Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifi

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD)

Görülmüştür.org

İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi (İHD)

Mahsus Mahal Derneği

MAZLUMDER Cezaevi Komisyonu

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)