Hasta Mahpusların Canına Kast Ediliyor! Hasta Mahpus Şehmus Yetek’in Durumu

Şehmus Yetek, Türkiye hapishanelerinde tutulan yüzlerce hasta mahpustan birisi. Yakınları 20 Haziran Cuma günü derneğimiz CİSST’i aradılar ve durumu hakkında bilgi verdiler. Yakınlarının verdiği bilgiye göre Yetek 1997 yılından bu yana hapishanede. 3 yıldır rahatsız. Ancak 3 yıla rağmen kanser olduğunu daha yeni öğrenmişler. Üstelik de babaları bir gün kendilerine dahi haber verilmeden Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırılınca… Babalarını görmek için Ankara’ya gittiklerinde, babalarının yatalak durumda olduğunu görmüşler. Doktorlar, “artık çok geç”, “geç kalınmış” demişler. Şehmus Yetek hala hastanenin mahpuslar bölümünde tutuluyor. Ailesi, Adli Tıp sürecini başlatmış.

Dernek olarak çok değil bir hafta önce 9 sivil toplum örgütünün imzası ile “Hapishanelerde Bir Ölüm Daha İstemiyoruz – Teşhis ve Tedavi Önündeki Engeller Zinciri ve Kanser Hastası Murat Ekin’in Durumu” başlıklı bir açıklama yapmış ve bir başka kanser hastası Murat Ekin’in durumuna dikkat çekmiştik. Ekin’in teşhisi de geciktirilmiş ve hastalığı 4. aşamaya ilerlemişti.

Mahpusların, yargılamanın ardından dört duvar arasına kapatılmış olması, onların insan onuruna yaraşır yaşayabilme hakkını, teşhis ve tedaviye erişim hakkını ellerinden almaz. Eğer devlet, ilgili devlet kurumları, o kurumların yetkilileri mahpuslara insan onuruna yaraşır şekilde yaşayabilecekleri ortamı sağlayamazlarsa kötü muameleden işkenceye ve hatta cana kasta kadar varan suçlar işlemiş olurlar. Bu suçların ve Türkiye hapishanelerinde neredeyse her gün bir mahpusun yaşamını yitirmesinin sona ermesi için gerekli çalışmalar zaman geçirmeden başlatılmalıdır. Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, ilk adım olarak ağır hasta mahpusların tahliyeleri için gerekli düzenlemeleri yapmalı ikinci olarak ise neler yapılabileceği konusunda önerilerini almak için  ilgili tüm sivil toplum örgütleriyle, herhangi bir kota koymadan bir araya gelmelidir.

Şehmus Yetek’in ve diğer ağır hasta mahpusların hapishanelerde ölüm haberlerini almak istemiyoruz. Türkiye hapishanelerinde her gün yaşanan ölümlerin son bulmasını istiyoruz.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği