Hakim Muzaffer Şakar’ın Gözaltına Alınmasına İlişkin Basın Duyurumuz

TCPS Basın Duyuruları 8

Derneğimiz CİSST, Muzaffer Şakar’ı Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nda uzman olarak görev yaptığı yıllardan tanımaktadır. Hapishanelere yapılan izleme ziyaretlerinde ve derneğimizin düzenlediği etkinliklerde defalarca Muzaffer Şakar ile yan yana gelme imkanımız oldu. Şakar, son olarak Şubat 2016 tarihinde düzenlediğimiz “Türkiye’de Mahpus Olmak” adlı konferansımızın açılış oturumunda “Entegre Bir Sistem Olarak Yargılama ve İnfaz” başlıklı bir konuşma yaptı ve Temmuz ayında yayınladığımız konferans kitabımızda yazısı yayınlandı.
Hakim Muzaffer Şakar, Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanıdır. Yargı içerisindeki yozlaşmayı ve kadrolaşmayı eleştiren bir çok yazısı vardır ve “Yargıda Kumpasın Köşe Taşları: AKP ve Cemaat”, “Türkiye’de Yargı Yoktur” kitaplarının yazarları arasındadır.
Şakar’ın yazı ve kitaplarına da yansıyan tutumu ve kendi deneyimlerimizden yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz: Hakim Muzaffer Şakar, demokrat, tarafsız ve insan haklarına saygılı bir hukuk insanıdır. Gözaltına alınması kabul edilemez.
Bu yanlıştan en kısa süre içerisinde geri dönülmesini ve Hakim Muzaffer Şakar’ın özgür kalmasını bekliyoruz.