Açlık Grevleri 59. Gününe Girdi Adalet Bakanlığı, Sakatlık ve Ölümler Yaşanmadan Adım Atmalıdır

TCPS Basın Duyuruları 17  

Türkiye’nin 23 farklı hapishanesinde toplam 217 siyasi mahpus açlık grevinde. Açlık grevi ilk olarak 15 Şubat günü 13 mahpus tarafından başlatıldı. Sonrasında farklı günlerde farklı hapishanelerde gerçekleşen katılımlarla bu sayı 217’ye çıktı. Son katılım 11 Nisan günü yaşandı ve yeni katılımlarla açlık grevindeki mahpusların sayısı artabilir.

Açlık grevine ilk başlayan mahpuslar açlık grevinin 59. günündeler. Mahpuslar açlık grevini “süresiz dönüşümsüz açlık grevi” olarak nitelendiriyor. Bu nitelendirme, talepler konusunda bir uzlaşma yaşanana kadar açlık grevine ara verilmeyeceğini (süresiz) ve açlık grevindeki mahpusların dönüşümlü olarak değişmeyeceğini (dönüşümsüz) ifade ediyor.

Türkiye hapishaneleri 1950’de Nazım Hikmet’in yapmış olduğu açlık grevinden bugüne bir çok açlık grevi ve ölüm orucuna tanıklık etti. 1980’lerden günümüze açlık grevi ve ölüm oruçlarında  onlarca mahpus yaşamını yitirdi. Bu açlık grevi deneyimleri göstermektedir ki, 50’li günler mahpus için kritik eşiğin aşıldığı, sakatlık ve ölüm riskinin başladığı günlerdir. 15 Şubat tarihinde başlayan açlık grevinde 59. güne girilmiş ve bu eşik günler önce aşılmıştır. Açlık grevindeki mahpusların su ve B1 vitaminine erişiminde sıkıntılar yaşandığı yönündeki bilgiler kaygıları arttırmaktadır.

Yine geçmişteki açlık grevi deneyimleri göstermektedir ki talepler ne olursa olsun Adalet Bakanlığı diyalog kapılarını açtığında anlaşma sağlanabilmiş ve açlık grevleri anlaşmayla sonlandırılabilmiştir. Diyalog, uzlaşı, anlaşma demokratik yönetimlerin gereğidir. Bu nedenle açlık grevindeki mahpusları diyalog konusunda ısrarcı olmaya, Adalet Bakanlığı’nı da diyalog kapılarını açmaya ve sakatlıklar, ölümler yaşanmadan açlık grevlerini durduracak adımları atmaya acilen davet ediyoruz.

Ek: Açlık grevindeki mahpusların hapishanelere dağılımını ve kaçıncı günde olduklarını belirtir liste ektedir.