Açlık Grevleri 140. Gününe Girdi: Adalet Bakanlığı, Sakatlık ve Daha Fazla Ölüm Yaşanmadan Adım Atmalıdır

1 Mart itibarı ile Türkiye’nin birçok hapishanesinde binlerce siyasi mahpus açlık grevine girmiştir. Açlık grevi ilk olarak 8 Kasım 2018 tarihinde Leyla Güven tarafından İmralı Hapishanesi’nde tutulan Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş üzerindeki tecridin kaldırılması amacı ile başlatılmıştır. Devamında farklı zamanlar ve farklı hapishanelerde gerçekleşen katılımla bu sayı binlere çıkmıştır.

Leyla Güven tarafından başlatılan süresiz ve dönüşümsüz ilk açlık grevi 140. gününe gelmiştir. Bu süreç içerisinde açlık grevlerine devam eden mahpuslardan Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesinde kalan Zülküf Gezen 7 Mart 2019 günü, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalan Ayten Beçet 22 Mart 2019 günü, Erzurum Oltu T Tipi Hapishanesinde kalan Zehra Sağlam 24 Mart 2019 günü, Mardin E Tipi Hapishanesinde kalan Medya Çınar 25 Mart 2018 günü yaşamlarına son vermişlerdir.

Öncelikle her koşulda yaşam hakkının kutsallığını savunduğumuzu, insan yaşamının bu eylem biçimleriyle sona ermesinin kabul edilemez olduğunu, geçmişteki açlık grevi deneyimlerinden talepler ne olursa olsun Adalet Bakanlığı diyalog kapılarını açtığında anlaşma ve uzlaşma sağlanabildiğini söylemek isteriz. Adalet Bakanlığı’nın uzlaşı ve diyalog yollarını açmasını, daha fazla ölüm yaşanmadan açlık grevlerini durduracak adımlar atmasını ve acilen girişimlerde bulunmasını talep ediyor, açlık grevindeki diğer mahpusların daha fazla zarar görmemesini temenni ediyor ve hayatını kaybeden mahpusların ailelerine başsağlığı diliyoruz.